L'Oréal Colour TrophySemi-Finalists

The Semi Finalists

IMPORTANT UPDATE - 06/07/2020

The safety and wellbeing of all of our L’Oréal partners and employees is our absolute priority. Taking into consideration the recent COVID-19 circumstances, we have made the difficult decision to postpone the L’Oréal Colour Trophy UK Grand Final and can confirm the new date of 7th June 2021, which will be held at the same location – Battersea Evolution.

We understand that this news may come as a disappointment, but we believe it will give the competition the best chance to proceed safely with a live event format to celebrate the 65th year all together.

We also understand some circumstances may have changed during this time and we are therefore creating revised rules to reflect this, which will be posted on this website in due course.

In the meantime, please do not hesitate to contact [email protected] if you have any questions.

Filter Semi Finalists

Competition

To filter semi finalists to your competition and region, please start by clicking on the boxes below to select the relevant category

Region

Region

Region

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Crown & Glory Hair Studio Sleaford
Francesco Group Eccleshall Eccleshall
McKoy Hair Company Ashton-under-Lyne
The Boutique Atelier Ellesmere Port
Toni and guy deansgate Manchester

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Bryson and Hare Kirkcaldy
Craig Duncan Hair Perth
Emma Wallace Hair Studio Edinburgh
Gallagher and honer Bishopbriggs Glasgow
Gratitude hair studio Glasgow

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Sorella hair and beauty ltd Knaphill
Stone & Co Crayford
The Chapel Tunbridge Wells Tunbridge Wells
Toni & Guy Bournemouth Bournemouth
raw dartford

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Kennadys Ingatestone
Spencer Silver Hair Leigh on sea
Stark Chalkwell
The Gallery Haircutters Norwich
Toni and Guy Peterborugh Peterborough

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Academy Salons Cobham Cobham
Headquarters Kingston upon Thames
Paul Edmonds London London
The Vault hair and spa Claygate. Esher
brooks and brooks london

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Blood Moon York
HairHaus Hair & Beauty Bishop Auckland
Hays Salon Cottingham
Sophie Amelia gainsborough
Tint Leeds

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Jill Hamilton Donaghadee
Leighann rea hairdressing Belfast
NAKED HAIR DROMORE
Peter Maud Belfast
shauna McAuley Hair Lisburn

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Anthony John salons Lichfield
Bloggs Salons Harbourside Bristol
Stuart Holmes Cheltenham
The Burdes Nest Gloucestershire
YOKE THE SALON PLYMOUTH

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Academy Salons Claygate Claygate
Ethereal Camden Town
Headmasters Balham london
Headquarters Kingston upon Thames
Mova Hairdressing Staines-upon-Thames
O’Sullivans London
O’Sullivans Hair & Nails Salon London
Ruffians Marylebone
TONI&GUY shoreditch Shoreditch
The Vault Hair and Spa claygate
Toni & Guy Covent Garden
WSSTUDIOS Hair Professionals London
cool creative kensington london
oliver stephens Soho

Semi Finalists

Salon Name Town/City
BLOOMER & BLOOMER WINCHESTER
Hair Lab Team 1 Basingstoke
Hair Lab Team 2 basingstoke
Hair Lab Team 3 Basingstoke, Hampshire
HeadHunters woking
Jack & the Wolfe Team 1 Lymington
Jack & the Wolfe Team 2 Lymington
MaxOliver CROWBOROUGH
Natalie Ewens Hair Chichester
Tangled hair studio Camberley
The Gallery Team 1 Southborough
The Gallery Team 2 Southborough
Thomas Austin hairdressing Southampton
Toni & Guy Maidenhead Maidenhead
UNIT8. Team 1 HAILSHAM
UNIT8. Team 2 Hailsham
Wispers Hair & Nails Wickham
raw beckenham beckenham
raw dartford dartford

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Christian Wiles Hairdressing Northampton
EDWARD TAYLOR HAIR STOCK, INGATESTONE
Fresh Heir Melton Mowbray
Gorgeous Berkhamsted
Gregory Dean Rayleigh Rayleigh
Headlines Hertford
Louise Woods Hair studio Leicester
Mengo male grooming Leigh-on-sea
Nicholas James Hair Leicester
Oliver Charles Hair Studio Ludham
Projects salon Leigh-on-Sea
REEDSHAIR BURY Bury st Edmunds
Renaissance Ipswich
Taylors Southend
Taylors Hairdressing Rayleigh
The Brentwood Hairdressers brentwood
The Gallery Haircutters Norwich
The Secret Garden Leicester

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Crate Hair Northwich
FG Man Stafford
Francesco Group Congleton Congleton
Hair Den Southport
Lifestyle hair Burton upon Trent
Matthew Paul Burton on Trent
NO 16 THE SALON Kendal
Royston Blythe Wolverhampton
Saks Chester chester
Seven Salon Shrewsbury
Sophisticutz Shrewsbury
Toni and Guy Derby Derby

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Anthony John Salons Lichfield
Ashley Paul Hairdressing Gloucester
Bloggs Salon’s Harbourside Bristol
Bloggs salons Gloucester Road Bristol
Eden Hair Ltd Cannock
Francesco Group Cheltenham
Francesco group Cheltenham
Francesco’s Walsall
Ken picton Cardiff
Laura leigh hair and beauty Cheltenham
Luka’s Exeter
Minimal Barbering Bristol
Minimal Team 1 Bristol
Minimal Team 2 Bristol
Nashwhite Warwick
Rage Hair Tamworth
Reds Hair Company Ross On Wye
Stuart Holmes Salon Cheltenham
The Burdes Nest Gloucestershire
The Mens Groom by ashley paul Gloucester
YOKE THE SALON PLYMOUTH

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Ashleigh Shirra Hair Falkirk
Caramel Hairdressing Dunfermline
Craig Duncan Hair Perth
Emma Wallace Hair Studio Edinburgh
Iconic gents hair Eastkilbride
Lesley McDonald Hair And Beauty Troon
Louisa clements professional haire care Auchterarder
Milk Livingston
Rod Smith Hairdressing Falkirk
The Cutting Edge Dunoon
Toni & Guy Glasgow Glasgow
URBAN HAIR HIGHHOUSE Auchinleck
jason hall hairdressing edinburgh
rutherfords oban

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Bang York
Baroque Harrogate
Elan Salon Brough
Flourish Beverley
Frances Marshall Sunderland
Gee-Kent Ho Gateshead
HOOKER & YOUNG Wynyard
HairHaus Hair & Beauty Bishop Auckland
Sophie Amelia Hair Gainsborough
TATE HAIR Cleveland
Tint Leeds
Toner&Co York

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Cathal McCormack Hair magherafelt
Leighann Rea Hairdressing Belfast
Peter Mark lisburn Lisburn
Simon Flannery Male Grooming Belfast
The Manshack Bangor

Semi Finalists

Salon Name Town/City
BANG Team 1 York
Bang Bishy Road York
Bang Team 2 York
Bank Hair & Beauty Sunderland
Blood Moon Team 1 York
Blood Moon Team 2 York
Contemporary Guisborough
Cross&co hairdressing bradford
Cutting Room Creative Team 1 leeds
Cutting Room Creative Team 2 leeds
Elan Salon Brough
Frances marshall sunderland
Gee-Kent Ho Team 1 Gateshead
Gee-Kent Ho Team 2 Gateshead
HOOKER & YOUNG Billingham
Hays Salon Cottingham
James Fulton hair Newcastle
Laundry Sheffield
ROSS CHARLES YORK
Room97 Creative Wakefield
Rush York York
Saks Hair & Beauty Bishop Auckland Team 1 Durham
Saks Hair & Beauty Bishop Auckland Team 2 Thornaby
Saks Hair Northallerton Northallerton
Saks Hexham Hexham
Saks hair and beauty Guisborough
Saks yarm Yarm
Sophie Amelia Gainsborough
Tate hair Middlebrough
Temple Gardens Hair Studio Team 1 Lincoln
Temple Gardens Hair Studio Team 2 Lincoln
Tint Team 1 Leeds
Tint Team 2 Leeds
reds hair and beauty sunderland
saks Guisborough guisborough

Semi Finalists

Salon Name Town/City
AQUARIUS HAIR DESIGN EARLSTON
Amy Waddell Hair Studio Team 1 Broxburn
Amy Waddell Hair Studio Team 2 Broxburn
Bleach Please Edinburgh
Caramel Hairdressing Team 1 Dunfermline
Caramel Hairdressing Team 2 Dunfermline
Carnaby 39 Stonehaven
Charlie Miller Team 1 Edinburgh
Charlie Miller Team 2 Edinburgh
Charlie Miller Team 3 Edinburgh
Copperfields Hairdressing and Beauty PERTH
Dream Hair Arbroath
Ego Hair Design Inverness
Hair Chair South Queensferry
Headrush Upper largo
Headz Hairdressing leven fife
Hunky-Dory Stirling
Lesley McDonald Hair And Beauty Team 1 Troon
Lesley McDonald Hair And Beauty Team 2 Troon
Lesley McDonald Hair And Beauty Team 3 Troon
Linton And Mac Aberdeen
Linton&Mac Aberdeen
Louisa clements professional haire care Auchterarder
Louise Anderson hair and beauty Livingston
Milk Hairdressing Mid Calder
Rod Smith Hairdressing Team 1 Falkirk
Rod smith hairdressing Team 2 falkirk
The Colourist Glasgow
The works Troon
jason hall hairdressing edinburgh

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Antoniou Hair & Beauty Canterbury
Dorata hairdressing Marlow
Electric Hairdressing Team 1 Brighton
Electric Hairdressing Team 2 Brighton
Electric Hairdressing Team 3 Brighton
GUY KREMER LYMINGTON LYMINGTON
Hair Lab basingstoke
Headmasters Tunbridge wells
JKP Hairspa Team 1 Canterbury
JKP Hairspa Team 2 Canterbury
Jack & the Wolfe Lymington
Jamie Stevens Hair Ripley
John Carne Team 1 Guildford
John Carne Team 2 Guildford
Leigh Roberts Tunbridge Wells
Luxe Hair Design Farnborough
NEON Salon St Helier/ Jersey
Rural Fringe Hair Salon Hartley Wintney
SB Hair & beauty west malling
Sam Goddard Salon Spa Sandhurst
Sorella Knaphill
Stone & Co Team 1 Crayford
Stone & Co Team 2 Crayford
Techniques Bromley
The Chapel Tunbridge Wells TUNBRIDGE WELLS
The Gallery Team 1 Southborough
The Gallery Team 2 Southborough
The Gallery Team 3 Southborough
The Hair Apartment Park Gate, Southampton
Zappas Team 1 Twyford
Zappas Team 2 Wokingham
Zappas Team 3 Fleet
headmasters reading
raw dartford dartford
the chair canterbury

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Adam Vincent Hair Warmley
Alexander James Solihull
Anthony John Salon’s Swinfen lichfield
Anthony John salons Lichfield
Ashley Paul Hairdressing Gloucester
Black Sheep Hair Sutton Coldfield
Bloggs Salons Gloucester Road Bristol
Bloggs Salons Harbourside Bristol
Browns Boutique Stroud
Candy Team 1 Nailsworth
Candy Team 2 Nailsworth
Francesco Group Cheltenham
Francesco Group Aldridge Aldridge
Hair by Jones Monmouth
Hazel and haydn Birmingham
Hush Hair and Beauty birmingham
Jodie Young Colour Bar & Salon Newquay
Karoliina Saunders Hair Design Highworth
Ken Picton Cardiff
Laura leigh hair and beauty Cheltenham
Mahogany Oxford
Muse Creative Hair Broadway
NOCO Hair Bristol
Nashwhite Warwick
Noco Hair Bristol
Reds Hair Company Ross On Wye
Studio.B BRIDGWATER
TONI&GUY Sutton Coldfield Sutton Coldfield
The Burdes Nest Gloucestershire
The Clifton Hair Company Team 1 Bristol
The Clifton Hair Company Team 2 Bristol
Toni & Guy Bristol
Trevor Sorbie Salon bristol
YOKE THE SALON Team 1 PLYMOUTH
YOKE THE SALON Team 2 PLYMOUTH

Semi Finalists

Salon Name Town/City
16 The Salon Kendal
Artelier Hair Formby liverpool
Fierce Hairdressing LTD Wolverhampton
Francesco Group Church Lane Stafford
Francesco Group Eccleshall Eccleshall
Francesco Group Market Drayton Market Drayton
Francesco Group Stafford Academy Stafford
Francesco group Chester
Friends Hair Company Sutton-In-Ashfield
[email protected] Hair Belper
Hair Den Southport
Hair beauty and aesthetics lounge Mansfield
Hairven Team 1 Gedling/Nottingham
Hairven Team 2 Gedling/Nottingham
Matthew Paul Burton on trent
McCrory Hair MANCHESTER
Mckoy Hair Company Ashton-under-Lyne
Obsession Salon and Spa Branston, BURTON-UPON-TRENT
Reuben Wood Manchester
Reuben Wood Hair and Beauty Manchester
Royston Blythe Wolverhampton
Royston Blythe Wolverhampton
Royston Blythe Shrewsbury Shrewsbury
Saks Knutsford Knutsford
Seven Salon Shrewsbury
Sophisticutz Shrewsbury
THE HAIR HOUSE MENAI BRIDGE
The Boutique Atelier Team 1 Ellersmere Port
The Boutique Atelier Team 2 Ellesmere Port
The colour room Stockport Cheshire
Tommy's Hair Company Ruthin
Toni & Guy Nottingham
Toni&Guy Manchester Mosley St Manchester
Toni&guy Deansgate Manchester
reuben wood manchester

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Andrew Mulvenna Belfast
Andrew Mulvenna Hair belfast
Atchison hair Magherafelt
[email protected] Ballycastle
Harbinson Hair Ltd. Downpatrick
Lorraine Hume Hairdressing Randalstown
Peter Mark Abbey Centre Newtownabbey
Peter Mark Abbeycentre Newtownabbey
Peter Mark Forestside Belfast
Peter Mark Team 1 Belfast
Peter Mark Team 2 Lisburn
Peter Mark arthur street Belfast
Peter mark forestside Belfast
PeterMark Abbeycentre Newtownabbey
The Academy Brunswick St Belfast
cathy hamilton salon newtownards

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Academy Salons Hersham Hersham
Cool creative Chelsea
Danilo Hair Boutique London
Ethereal Camden Town
Hari's hairdressers Chelsea
Headmasters London
Headmasters Great Portland Street london
Headmasters Mayfair London
Headquarters Kingston upon Thames
Jamie Stevens Hair Clapham
Mayfive Hair Chiswick
MihaiSalon Kingston-upon-Thames
RUSH croydon
Rose and Wild Fulham
Rush Walton On Thames
Sean Alexander Hairdressing at STRANDS Shepperton
Skyler London Wandsworth
TONI&GUY Victoria London
TREVOR SORBIE LONDON
The Vault Hair And Spa Esher, Surrey
Toni and Guy London, Mayfair
Toni&Guy London
Toni&Guy Canary Wharf London
Toni&Guy Canary wharf London
Toni&Guy Clapham Junction London
Toni&Guy Wimbledon Wimbledon
Toni&guy Westfield London White City
William Thomas Gaughan London
Williams and Rice London
Williams and Rice Chelsea
cool creative chelsea london
cool creative kensington london
rose and wild hair London
rush kensington high street kensington
znips london

Semi Finalists

Salon Name Town/City
Atelier Norwich
Atelier Salon Redbourn
Benedict Hairdressing Luton
Browns Hairdressing Group Olney
Cavell Hairdessing Norwich
Christian wiles hairdressing Northampton
Clipso St Albans
Clipso StAlbans
EDWARD TAYLOR HAIR STOCK, INGATESTONE
Fresh Heir Melton Mowbray
Gregory Dean Rayleigh Rayleigh
Johnson Blythe Hertford
Kennadys Team 1 Ingatestone
Kennadys Team 2 Ingatestone
Lacey Brown Hair and Beauty Team 1 hemel hempstead
Lacey Brown Hair and Beauty Team 2 hemel hempstead
Law Salons Team 1 Saffron Walden
Law Salons Team 2 Saffron Walden
Law Salons Team 3 Saffron Walden
Lifestyle Milton keynes
Malcolm Murphy Hair Team 1 Leicester
Malcolm Murphy Hair Team 3 Leicester
Maxwells biggleswade
Nicholas James hair Leicester
Projects salon Leigh-on-Sea
Renaissance Ipswich
[email protected] Towcester
Spencer Silver Hair leigh on sea
The Gallery Haircutters Norwich
The Salon Collection : St. Albans St. Albans
The Secret Garden Leicester
The salon Welwyn Welwyn garden city
The salon welwyn Welwyn garden city
Toni&Guy Epping Epping
Trinder Hair Studios St. Albans

Semi Finalists

Salon Name Town/City
305 Hair and beauty Salon London
Cutting Room Creative Leeds
Francesco Group Knowle Solihull
Headmasters Mayfair London
Jamie Stevens Hair Clapham
Marieme D Hair Dagenhan
Stone & Co Crayford
Toni and guy Newbury
PLEASE CLICK HERE TO VIEW THE GRAND FINALISTS
Top
Close Overlay